Home Teknoloji Otomobil Honda Civic 2021 Sedan

Honda Civic 2021 Sedan

On birinci nesil Civic yepyeni teknolojilerle donatılmış.

Konsept versiyonu geçtiğimiz aylarda sergilenen ve henüz geçen hafta ilk resmi fotoğrafı paylaşılan yeni Honda Civic Sedan nihayet tam manasıyla tanıtıldı. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri pazarında satılacak sedan gövde tipiyle karşımıza çıkan on birinci nesil Civic, eskiye oranla çok daha sade bir dizayna sahip

2021 Honda Civic Sedan özellikleri

Sedan’da olduğu gibi ebatsal olarak iyileştirmeler getirecek olan HB’in bu konuda daha geniş bir yaşam alanıyla karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Bagaj hacmi ve saklama alanlarında da benzer paralelde iyileştirmeler olacak. Yeni Civic ailesinin kokpitinde artık dijital sürücü ekranı da devreye giriyor. Honda cephesi hayalet göstergede 10,2 inç gibi gayet cömert bir ebatla karşımıza çıkıyor. Alt paketlerde 7 inç olarak gelen multimedya ekran ise üst donanımlarda 9 inçe kadar çıkacak. Civic HB’in motor seçeneklerinin motor seçenekleri de sedan ile paralel. Ailenin giriş seviyesinde yer alan 2.0 litrelik atmosferik motor 158 beygir güç ve 187 Nm tork değerleriyle entegre ediliyor. 1,5 litrelik turbo ünite ise 180 beygir güç ve 240 Nm tork sunacak. 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Model Yılı2021
 • Yakıt TürüLPG
 • Vites TipiOtomatik
 • Silindir Hacmi1597 cc
 • Beygir Gücü125 Hp
 • Maksimum Tork152 Nm
 • 0-100 Km Hızlanma11.5 sn
 • Maksimum Hız196 Km/s
 • Şehir İçi Ort. Tüketim8.7 lt
 • Şehir Dışı Ort. Tüketim4.9 lt
 • Karma Yakıt Tüketimi6.3 lt
 • Uzunluk4658 mm
 • Genişlik1799 mm
 • Yükseklik1407 mm
 • Bagaj Hacmi519 lt
 • Yakıt Deposu46 lt
 • Boş Ağırlık1319 kg

2021 sonunda hatchback ve sedan gövde tipiyle Avrupa pazarına giriş yapması planlanan yeni Civic, “Man-Maximum, Machine-Minimum” yaklaşımıyla tasarlanmış. Anlayacağınız Civic’in teknolojileri ve tasarımı, sürücüyü ve yolcuları merkeze koyuyor olacak.

Geniş ve ferah kabin

Yeni Civic Sedan’ın iç mekânında tıpkı dış tasarımda olduğu gibi oldukça sade ve basit bir yaklaşım görüyoruz. Oldukça geniş ve konforlu olarak nitelenen yolcu kompartımanında kullanılan malzeme çeşitliliği ve kalitesi de artış göstermişe benziyor.

Ön konsolun ortasına yerleştirilen metal trim parçası bir yandan tasarımı desteklerken bir yandan da havalandırma çıkışlarını gizliyor. 

9 inçe varan multimedya ekranı

Standart olarak 7″ yarı dijital bilgi eğlence sistemi monitörü ile donatılan yeni Civic’in ABD’deki en dolu versiyon olan Touring’de gelen tamamen dijital gösterge panelinin boyutu ise 10.2″ olarak açıklandı.

Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu bulunduran 7″ ekran dokunmatik özelliklere sahip ve üzerinde bir dizi kısayol tuşu taşıyor. Bir üst basamakta ise 9″ boyutlu, kablosuz Apple CarPlay bağlantısına imkân veren multimedya sistemi yer alıyor.

Honda Civic Hatchback de yakında geliyor!2021 Honda Civic Hatchback bir kez daha yakalandı2021 Honda Civic Hatchback’ten ilk casus fotoğraflar geldi!https://dc98a59bdfdb82558c47ccb8181057c4.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html?n=0

Sadece Touring paketinde standart olan ve diğer donanım seviyelerinde opsiyon olan 12 hoparlörlü ses sistemi ve kablosuz şarj gibi özellikler de yeni Civic’in teknoloji kanadında öne çıkan donanımları arasında gösterilebilir.

Güvenlik kanadına baktığımızda ise Honda’nın yeni Civic’e çalıştığını görebiliyoruz. Beyin travnması etkisini düşürecek şekilde yeniden tasarlanan ön hava yastıkları bunun en önemli örneği. Zaten hâlihazırda satılan modelde de Güvenlik Paketi adıyla bir dizi donanım sunan Civic’in on birinci jenerasyonunda da otomatik acil durum freni, trafik sıkışıklığı asistanı, adaptif hız sabitleyici gibi donanımlar mevcut.

Sürüş dinamikleri de elden geçirilmiş

Japon marka yeni Civic’te tasarımın yanı sıra gözün değmediği bölgelere de ciddi şekilde çalışmış. On birinci nesilde sürüş dinamiklerine büyük önem veren Honda, alüminyum ve yüksek dayanımlı çelik gibi materyaller sayesinde şasinin burulma direncini %8 oranında artırırken bükülme direncini ise %13 iyileştirmiş.

Aks mesafesi 35 mm artırılan yeni Honda Civic’in arka iz genişliği ise eskiye oranla 12,7 mm kadar daha iyi. Tüm bunların yanı sıra McPherson düzenine sahip ön süspansiyonun bilyalı mafsallarında sürtünmeyi azaltma, direksiyon sistemi ayarları da stabilite ve dinamizmi artırmaya yönelik gelişim çalışmaları olarak gösterilebilir.2021 Honda Civic Sedan

Sadece benzinli motorlar

Yeni Honda Civic’te şimdilik sadece iki tane motor seçeneği sunulacak. Tamamı benzinli olan bu ünitelerden ilki ABD’de LX ve Sport donanım paketleriyle alınabilecek. Hacmi 2.0 litre olan dört silindirli atmosferik benzinli motor 160 bg güç, 187 Nm tork üretebiliyor.

EX ve Touring paketlerinde ise sahibi olduğum Civic Hatchback‘te de görev yapan L15B7 kodlu 1.5 litrelik VTEC Turbo üniteye yer verilmiş. 182 bg güç, 240 Nm tork üreten makine de 2.0 atmosferik de CVT şanzıman ile eşlenmiş.

Exit mobile version