Avcı toplayıcılar bu el izlerini dokuz bin yıl önce Arjantin’de, “Eller Mağarası’nda yaptılar. Sanki bu çok uzun süre önce ölmüş eller kayalardan çıkarak bize ulaşmaya çalışıyor. Bu eski avcı toplayıcı dünyanın en etkileyici kalıntılarından biridir, fakat kimse ne anlama geldiğini bilmiyor.

Cueva de las Manos (Eller Mağarası), Arjantin’in güneyinde bulunan Santa Cruz eyaletinde yer alan bir mağaradır. Mağarada insanlık tarihine ışık tutan bir takım resimler ve el izleri bulunmaktadır. Bu kalıntılar içinde, M.Ö. 11.000 ile M.Ö. 7.000 yılları arasında yapılmış birçok eser bulunmaktadır. Yapılan karbon testlerine göre el izlerinin tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 7300’lere dayanır.
_

Bu tarihte insanlar yaptıkları boyalar sayesinde el izlerini mağara duvarlarına bırakmıştır. El izleri için kırmızı, sarı ve siyah olmak üzere üç renk boya kullanılmıştır. Farklı renkteki el izlerinin ne anlama geldiği anlaşılamamıştır. Mağarada el izlerinden farklı olarak hayvan figürleri ve avlanmayla ilgili resimler de bulunmaktadır. Mağara, 1999 yılında UNESCO tarafında Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Kaynak  : Britannica.

Mobil 3d tur